Kas ir parādu ārpustiesas atgūšanas process?
Skaidrojam. 1. laidiens.
Saņēmāt paziņojumu par parāda esamību?
Kā aizsargāt savu īpašumu un savu tuvinieku īpašumu
  • 1
    FAKTS! Jautājums neatrisināsies pats no sevis
    SVARĪGĀKAIS! Nekad nedrīkst ignorēt jums adresētus dokumentus. Ja jūs to ignorējat jau pašā sākumā, tad tas ir 99 % kreditora un atguvēja uzvaras garants. Mūsu publikācijas palīdzēs jums sastādīt argumentētu atbildi parāda atguvējam un liks pamatot prasības likumību.
  • 2
    Kāpēc jūs varat saņemt paziņojumu par parāda esamību?
    Bet, ja jūs neesat parādnieks? Ko darīt, ja kreditora kļūdas dēļ esat saņēmis paziņojumu par parāda esamību? Kļūdas var būt dažādas. Kreditors nepareizi ieskaitījis vai nav attiecinājis maksājumu. Kā nepalikt iedomātu parādnieku sarakstā un kam šajos gadījumos būtu jāmaksā par parādu atguvēja uzņēmuma pakalpojumiem? Nevienu, izņemot jūs, neinteresē situācijas noskaidrošana.
  • 3
    Jāprot iedziļināties sīkumos
    Ja jūs patiešām esat parādā - kā pārliecināties, ka tas, ko no jums pieprasa, ir atļauts ar likumu? Cik patiesībā maksā parādu atguvēju pakalpojumi? Kādos gadījumos lieta var nonākt tiesā un nokļūt pie tiesu izpildītāja? Kā neapjukt specializētajos terminos?
Parādu atguvēji neietilpst valsts tiesību sistēmā - un tiem nekādā gadījumā nav tiesību uzlikt arestu jūsu īpašumam, tostarp bloķēt bankas kontu
Ārpustiesas parādu atgūšana ir process, ko savas uzņēmējdarbības ietvaros veic kreditors vai licencēts komersants (parādu atguvējs).

Svarīgi!
Vai iespējams noregulēt mierceļā?

Ārpustiesas parādu atgūšanas process ir alternatīva strīda ārpustiesas izšķiršanai, un tā mērķis ir brīvprātīga parādnieka saistību pret kreditoru noregulēšana. ATCERIETIES! Jums ir tiesības nepiekrist, celt iebildumus, apstrīdēt pieprasīto parādu, ja tam ir pamats, vai, ja ir parāds, piedāvāt citas iespējas tā izpildei. Jūsu pamattiesība: pašam vērsties tiesā un apstrīdēt parādu, zaudējumus, procentus, sodu.
Atguvējs vai kreditors apgalvo, ka, ja jūs nesamaksāsiet parādu, tas vērsīsies tiesā un saņems izpildrakstu? Nepasakot visu, maldina! Jo tas ir tikai viens no lietas iznākuma variantiem - jo tiesas prāvā ir jāuzvar.
Neviens nevar lūgt arestēt jūsu īpašumu vai bankas kontu, kamēr nav saņēmis izpildrakstu no zvērināta tiesu izpildītāja.
Lai uzliktu īpašumam arestu, tostarp inkasso bankas kontā, nepietiek ar prasības iesniegšanu tiesā - tiesas prāvā ir jāuzvar. Un tas ir 50/50! Vairumā gadījumu parādu piedzinējiem nav izdevīgi vērsties tiesā pret parādnieku, jo:

Pirmkārt, tiesa pati var atcelt kreditora aprēķinātās summas nepamatotības un nesamērīguma dēļ (soda naudas, procentu, parāda pamatsumma apmērs);

Otrkārt, tiesa var noraidīt prasību sakarā ar prasījuma noilgumu* (kreditors var zaudēt prasījuma tiesības, ja nokavējis prasības izvirzīšanas termiņu. Komersanta prasības noilguma termiņš saskaņā ar Komerclikumu ir 3 gadi. Vairāk par to nākamajās publikācijās);

Treškārt - pats parādnieks – jūs kā atbildētājs savai aizstāvībai var iesniegt pamatotus argumentus, tādējādi uzvarot tiesā.
Finanšu pratības pamati: minimums, kas jāizdara:

  1. uzzināt, uz kāda pamata ar jums sazinās parāda atguvējs;
  2. uzzināt, kurš ir īsts kreditors;
  3. sazināties ar kreditoru un pārbaudīt precīzu parāda summu un tās rašanās pamatu.
Pēc likuma:
Ja jums zvana vai sūta vēstules uz e-pastu, lūdziet atsūtīt oficiālu paziņojumu likumā noteiktajā kārtībā. Jums ir tiesības neatbildēt uz saraksti, ja atguvejs neievēro likuma prasības. Un saskaņā ar likumu viņam ir pienākums jums atsūtīt oficiālu paziņojumu par parāda esamību uz pasta adresi. Rakstveida paziņojumu par parādu esamību var atsūtīt parastā vai ierakstītā vēstulē, bet ne jau e-pastā, vai vēršoties telefoniski.
1.SOLIS. Pārbaudām, kas jums ir uzrakstījis
Noteikums Nr.1.
Parādu atgūšanas firmai ir jābūt derīgai licencei, lai veiktu parāda atgūšanas darbības.

Kā un kur pārbaudīt, vai parādu atgūšanas firmai ir licence? Speciālās licences izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk - PTAC). PTAC regulāri atjauno šo sarakstu. Aktuāls derīgu un nederīgu licenču saraksts ir pieejams PTAC mājas lapā: https://ptac.gov.lv/lv/table/parada-atguanas-pakal...

Atguvējam ir pienākums norādīt speciālās licences numuru. Ja sarakstā neatradāt tā komersanta, kurš pie jums ir vērsies, nosaukumu vai arī konstatējāt, ka komersanta licence nebija derīga sazināšanās ar jums dienā, tas nozīmē, ka šai personai nav tiesību veikt parādu atgūšanas procesu. Ja parāda atguvējs vēršas pie Jums uz "cesijas" pamata, viņš nedrīkst piemērot parādu piedziņas izdevumus. Nekavējoties paziņojiet par to Patērētāju tiesību aizsardzības centram.
2. SOLIS. Pārbaudām, ko jums uzrakstīja
Noteikums Nr. 1:
Parādu atgūšanas uzņēmumam ir pienākums ievērot likumā noteikto kārtību un pamatot izteikto prasību.

Galvenais likums, kas regulē parādu atguvēju darbību Latvijā:


Minētie tiesību akti attiecas tikai uz fiziskām personām. Attiecības starp juridiskām personām regulē Latvijas Republikas Komerclikums, Civillikums.

Likums neregulē parādu atgūšanas darbības, kuras valsts iestādes un pašvaldības veic publiskajā telpā - tas ir, nodokļus un nodevas atgūšanai nevar nodot parādu atgūšanas uzņēmumiem.

3.SOLIS. Pārbaudām atbilstību noformēšanas prasībām
Noteikums Nr. 1. Paziņojums par parāda esamību ir jānoformē saskaņā ar likumu.

Tātad, jūs esat saņēmis rakstisku paziņojumu par parāda esamību. Jūs to saņēmāt pa pastu. Nesteidzieties to apmaksāt vai izmest.

Nesteidzieties zvanīt uz norādītajiem tālruņa numuriem - lielākoties tās ir sarunas par neko un velti izšķiests laiks. Pirms rīkoties, apsēdieties un rūpīgi pārbaudiet saņemto informāciju.

Lasiet turpmākajās publikācijās:

Par to, kādu informāciju atguvējam ir pienākums norādīt paziņojumā par parāda esamību -


Kontrolsaraksts: pārbaudām paziņojuma par parāda esamību saturu - vai tas atbilst likuma prasībām

Telefoniskā saziņa: nerunājam ar nepazīstamām personām




Saņēmāt paziņojumu par parāda esamību? Pirmie soļi.
Kas ir parādu atguvēji ( citādi - kolektori, inkaso, parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēji). Kas par to ir teikts likumā. Kāpēc ir svarīgi reaģēt uz saņemtajām vēstulēm.
Ir ko teikt?
Uzziniet pirmais
Antiparads.lv nesniedz maksas konsultācijas.
Dalieties savā pieredzē at parādu atguvējiem mūsu kanālos soc.tīklos